Evoque Forums banner

41 - 60 of 62 Posts

·
Super Moderator
590 Posts
I have sent you an email with the instructions for the crankshaft pulley to crankshaft position sensor alignment procedure.

Good luck!

·
Registered
1 Posts
I am currently have the same issue. I had a shop replace the timing chain and cam sensor. I believe they missed something could I get the procedure to do this myself.

·
Registered
6 Posts
GtKhali, Welcome to the forum.

If you PM me your e-mail address I can send you some pictures and a write up from the Factory Service Manual on how to correctly install the Crankshaft Position Sensor. You do need a special tool. I have seen the JLR-303-1595 Alignment tool, Crankshaft Damper, advertised for around $50.00.

Im having the same issue. Please help me. My email address is [email protected].

·
Super Moderator
590 Posts
Welcome to the forum!

I have sent you an email with sections of the maintenance manual for aligning the crankshaft pulley to crankshaft position sensor.

·
Registered
1 Posts
I have sent you an e-mail with sections from the service manual, on how to install and align the crankshaft pulley and pulley sensor.
Hello, I am new in the forum, i have a si4 evoque 2012 and I have problems with camshaft sensor..can you please send me an email on how to install and align the crankshaft pulley and pulley sensor? and the specific tool needed? my email is [email protected]

·
Super Moderator
590 Posts
Welcome to the forum!

I have sent you an email with sections of the maintenance manual for aligning the crankshaft pulley to crankshaft position sensor.

·
Registered
1 Posts
I have sent you an email with the instructions for the crankshaft pulley to crankshaft position sensor alignment procedure.

Good luck!
Hello, Could I also get a link to the alignment procedure for crank shaft position sensor and pulley. Much appreciated.

·
Registered
1 Posts
Hello,
I was also having some issues with timing up the crank in relation to the sensor after my apprentice removed it without timing it. Any assistance would be greatly appreciated.
Cheers!
Jack

·
Registered
5 Posts
[QUOTE = "Rsquared, post: 16105, membru: 1235"]
Lasha, Bine ați venit pe forum! Am modificat postarea dvs. pentru a schimba culoarea fontului în alb, deci a fost mai lizibil.

Pare că sunteți într-o legătură, îmi pare rău pentru asta. Trebuie să obțineți un manual de service pentru motorul Ford 2.0 EcoBoost. Manuale de service după piață pentru un Range Rover Evoque sunt greu de găsit. Un manual Ford ar putea fi mai ușor de accesat.

Mult noroc!
[/CITAT]
Salut . mă puteți ajuta, de asemenea, cu schema discutată de aliniere a senzorului la arborele cu came rr evoque si4 [email protected]

·
Registered
1 Posts
Hi, I have a 2013 LR2 and replaced the intake cam sprocket and timed engine. Runs great but getting p0016 and p0017 faults. I believe the crank sensor is not adjusted properly. would you mind sending me the service manual for sensor adjustment? [email protected]

Thanks!
Web

·
Super Moderator
590 Posts
I have sent you the email. The parts of the manual I sent, are for the Evoque 2.0L Ford EcoBoost engine.
Might not work for your LR2. Let us know how you make out. Good Luck!

·
Registered
5 Posts
Buna ziua, am si o gamă rover evoque si4 240 CP. Am înlocuit sincronizarea și piesele pentru a regla poziția arborelui cu came. de atunci mașina a scăzut la viteze mari, se întoarce fără probleme, merge întreruptă. ma poti ajuta cu un sfat?

·
Super Moderator
590 Posts
I have sent you an email, but it is in English. I hope you will be able to translate it, and it helps solve your issue.

·
Super Moderator
590 Posts
I had a typo in your email address. Please check again to see if you received the email. Sorry for the confusion.

41 - 60 of 62 Posts